StarTech QSFP4X10GAO7 Cables
QSFP4X10GAO7
| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Length | 22.97 ft |
| Connector Type on First End | QSFP+ Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x QSFP+ Network - Male |
| Connector Type on Second End | SFP+ Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 4 x SFP+ Network - Male |
| Device Supported |
|
| Data Transfer Rate | 40 Gbit/s |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.56 lb |
| Shipping Height | 0.79" |
| Shipping Width | 9.84" |
| Shipping Weight (Approximate) | 9.92 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Cisco Switches:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |