| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 1 ft |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Shielding | No |
| Jacket Type | LSZH |
| Device Supported | Network Device |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Boot Type | Snagless |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 0.02 lb |
| Shipping Height | 0.39" |
| Shipping Width | 7.68" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.80 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |