| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 35 ft |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Shielding | No |
| Jacket Type | LSZH |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Boot Type | Snagless |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Insulation Material | High-density Polyethylene (HDPE) |
| Weight (Approximate) | 0.87 lb |
| Shipping Height | 1.60" |
| Shipping Width | 13" |
| Shipping Weight (Approximate) | 14.24 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |