| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Coaxial |
| Cable Length | 30 ft |
| Connector Type on First End |
|
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details |
|
| Connector Type on Second End |
|
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details |
|
| Conductor | Copper |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 2.68" |
| Shipping Width | 9.84" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.11 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |