| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Coaxial |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Cable Length | 35 ft |
| Connector Type on First End | HD-15 - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Female |
| Conductor | Copper |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 2.30 lb |
| Shipping Height | 2.56" |
| Shipping Width | 10.04" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.37 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |