| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Serial |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Cable Configuration | Straight-through |
| Cable Length | 10 ft |
| Connector Type on First End | DB-9 Serial - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 9-pin DB-9 Serial - Male |
| Connector Type on Second End | DB-9 Serial - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 9-pin DB-9 Serial - Female |
| Conductor | Copper |
| Device Supported | Monitor |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Weight (Approximate) | 0.35 lb |
| Shipping Height | 8.66" |
| Shipping Width | 5.04" |
| Shipping Weight (Approximate) | 11.36 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
FCC |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |