| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Mini-phone |
| Number of Ways | 2-way |
| Connector Type on First End | Mini-phone Stereo Audio - Female |
| Connector Gender on First End | Female |
| Connector on First End Details | 2 x 3-pin Mini-phone Stereo Audio - Female |
| Connector Type on Second End | Mini-phone Stereo Audio - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 4-pin Mini-phone Stereo Audio - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Conductor | Copper |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Features | Sturdy |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.02 lb |
| Shipping Height | 0.28" |
| Shipping Width | 0.35" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.48 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |