| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Mini-DVI/VGA |
| Cable Length | 7.99" |
| Connector Type on First End | Mini-DVI Digital Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 32-pin Mini-DVI Digital Video - Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Female |
| Device Supported |
|
| Features | Passive |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.07 lb |
| Shipping Height | 7.87" |
| Shipping Width | 0.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.28 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Apple
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |