| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Category 5e |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 20 ft |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network |
| Conductor | Copper |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Shipping Height | 0.63" |
| Shipping Width | 10.04" |
| Shipping Weight (Approximate) | 7.84 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |