| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Category 5e |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 12 ft |
| Connector Type on First End | RJ-45 - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 - Male |
| Conductor | Copper |
| Features | Molded |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Shipping Height | 8.39" |
| Shipping Width | 0.72" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.96 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |