| Technical Information | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Platform Supported |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Number of Serial Ports (External) | 16 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | External |
| Height | 1.8" |
| Width | 4.7" |
| Weight (Approximate) | 3.53 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
OS Compatibility:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |