| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | DVI-D/HDMI |
| Cable Length | 20 ft |
| Connector Type on First End | HDMI Type A Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI Type A Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D Digital Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin DVI-D Digital Video - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 1.66 lb |
| Shipping Height | 2.17" |
| Shipping Width | 10.04" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.69 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |