| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | HDMI/Mini-HDMI |
| Cable Length | 1 ft |
| Connector Type on First End | Mini HDMI Type C Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin Mini HDMI Type C Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Type A Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI Type A Digital Audio/Video - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Contact Plating | Gold |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 30 AWG |
| Data Transfer Rate | 10.2 Gbit/s |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.06 lb |
| Shipping Height | 0.47" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.28 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |