| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | SATA |
| Cable Length | 3 ft |
| Connector Type on First End | eSATA - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details |
|
| Connector Type on Second End | eSATA - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 7-pin eSATA - Male |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| Data Transfer Rate | 6 Gbit/s |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 0.14 lb |
| Shipping Height | 0.63" |
| Shipping Width | 4.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.56 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |