| Technical Information | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 55" |
| Maximum Load Capacity | 176 lb |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mounting Pattern |
|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Form Factor | Floor |
| Height | 76.38" |
| Width | 13.78" |
| Length | 37.80" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |