| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Hard Drives Supported | 1 |
| Number of Hard Drives Installed | No |
| Controllers | |
|---|---|
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| Number of 3.5" Bays | 1 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Serial ATA/600 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Aluminum |
| Cooling Fan | Yes |
| Form Factor | Internal |
| Compatible Drive Bay Width | 5.25" |
| Height | 1.6" |
| Width | 5.8" |
| Depth | 7.5" |
| Weight (Approximate) | 1.72 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Platform Supported |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |