| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | DisplayPort/VGA |
| Cable Length | 10 ft |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Female |
| Conductor | Copper |
| Device Supported |
|
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 0.32 lb |
| Shipping Height | 0.79" |
| Shipping Width | 7.76" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.28 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |