| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | DisplayPort/Mini DisplayPort |
| Cable Length | 6" |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | Mini DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 20-pin Mini DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Female |
| Connector Plating | Nickel |
| Conductor | Copper |
| Jacket Type | CMG |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 32 AWG |
| Supported Resolution | 2560 x 1600 |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.03 lb |
| Shipping Height | 0.63" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.96 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |