| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | DisplayPort |
| Cable Length | 50 ft |
| Connector Type on First End | DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 20-pin DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Jacket Type | CMG |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 26 AWG |
| Data Transfer Rate | 6.5 Gbit/s |
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 2.40 lb |
| Shipping Height | 2.28" |
| Shipping Width | 10.04" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.83 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information | HDCP and DPCP compliant |
| Compatibility |
AMD Graphic Cards
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |