| Product Information | |
|---|---|
| Cable Manager Type | Cable Tie |
| Minimum Loop Tensile Strength | 40 lb |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Other |
| Product Color | Natural |
| Product Material | Nylon 6.6 |
| Height | 0" |
| Width | 0.10" |
| Length | 6" |
| Weight (Approximate) | 0 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |