| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | HDMI/Mini DisplayPort/USB |
| Cable Length | 6.60 ft |
| Connector Type on First End |
|
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details |
|
| Connector Type on Second End |
|
| Connector on Second End Details |
|
| Device Supported |
|
| Supported Resolution | 1920 x 1080 |
| Features | Passive |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 0.49 lb |
| Shipping Height | 2.64" |
| Shipping Width | 4.80" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.05 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |