| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | DisplayPort/USB-C |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Connector Type on First End | USB 3.1 (Gen 1) Type C - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 24-pin USB 3.1 (Gen 1) Type C - Male |
| Connector Type on Second End | DisplayPort 1.4 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.4 Digital Audio/Video - Male |
| Device Supported |
|
| Data Transfer Rate | 32.4 Gbit/s |
| Supported Resolution | 7680 x 4320 |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Height | 0.4" |
| Width | 0.8" |
| Weight (Approximate) | 0.17 lb |
| Shipping Height | 0.98" |
| Shipping Width | 4.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 15.20 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |