Star Micronics HSP7543, 203dpi, USB, White
39611313
Select model
Key Features:
- Ultra Fast Printing: 250mm/sec thermal receipt printing.
- Drop-In & Print: Clamshell design for easy paper loading.
- Reliable MICR Reader: Quick and accurate check processing.
- Built-in Guillotine Cutter: Ensures precise cutting with minimal effort.
- Compact Design: Small footprint fits easily into any workspace.
- Compatible Software: Supports ESC/POS™ and JavaPOS.
Specifications:
- Print Method: Direct Thermal
- Dimensions: W=186mm, H=177mm, D=296mm
- Weight: 4.6kg
- Paper Width: 80mm / 76mm / 58mm
- Print Resolution: 203 dpi
- Connectivity Options:
- USB
- Ethernet
- Wi-Fi (optional)
- Warranty: 3-year limited warranty
Main Features
-
Connection: USB
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Print Color Capability | Monochrome |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 x 406 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Thickness | 3.3 mil |
| Maximum Roll Diameter | 3.27" |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 24 V DC |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported | Windows® XP 32 Bit USB Vendor Class Linux™ Mac OS X StarIO SDK with support for iOS Android and Blackberry Vista 32/64 Bit Windows 7 32/64 Bit Server 2008 32/64 Bit XP Embedded CE POSReady 2009 OPOS™ JavaPOS™ |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Putty |
| Height | 7" |
| Width | 7.3" |
| Depth | 11.7" |
| Weight (Approximate) | 10.14 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
mod-hsp7000-star_micronics-receipt-printers-datasheet.pdf 39611313
mod-hsp7000-star_micronics-receipt-printers-user-manual.pdf 39611313
mod-hsp7000-star_micronics-receipt-printers-datasheet.pdf MOD-HSP7000
mod-hsp7000-star_micronics-receipt-printers-user-manual.pdf MOD-HSP7000