Star Micronics SP700, Cutter, USB, Grey
37999300
Select model
Key Features:
- High Speed: Prints at 4.7 lines per second
- Clamshell Design: Easy paper loading
- Spill-Proof & Heat-Resistant: Built for rugged environments
- Graphic Printing: Supports logos and coupons
- Embedded Power Supply: Space-efficient design
- Swappable Interfaces: Flexible connectivity options
- Optional Buzzer Alarm: Alerts for notifications
Specifications:
- Print Method: 9-Pin Impact Dot Matrix
- Print Speed: 4.7 LPS (13 Receipts Per Minute)
- Paper Width: 70mm (standard) / 58mm (with paper guide)
- Power: 110 to 230 VAC
- Dimensions: W=160mm, H=152mm, D=245mm
- Warranty: 3-Year Limited Warranty
- Connectivity: Serial, USB, Ethernet, and more
- Paper Thickness: 0.06 - 0.08mm
- MCBF: 22 Million Lines
Main Features
-
POS: Yes
-
Case color: Grey
-
Connection: USB
-
Printing Technology: Dot Matrix
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 4.7 lps |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Number of Pins | 9-pin |
| Number of Columns | 42 |
| Application/Usage | Kitchen |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Technology | Impact Dot Matrix |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 KB |
| Flash Memory | 16 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB Host | Yes |
| USB | Yes |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type | Receipt |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation | Epson ESC/POS |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 10" |
| Width | 14" |
| Depth | 11" |
| Weight (Approximate) | 9 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Platform Supported |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
sp700.pdf 37999300
star-micronics-sp700.pdf MOD-SP700