Star Micronics Sanei SK1-311 Receipt Printer 250mm/s, 203 dpi, USB 2.0 Full Speed, RS232C, Full and Partial Cut, Black Mark Sensor, Black
37964094
Select model
Key Features:
- High-Speed Printing: 250mm/sec
- Adaptable, Modular Design
- StarPRNT Emulation for Easy Integration
- Available with and without Presenter
- Auto Loading Paper
Specifications:
- Printer Method: Direct Line Thermal
- Print Speed: Max 250mm/sec
- Paper Width: 58mm, 60mm, 80mm, 83mm
- Print Width: 54mm, 56mm, 72mm, 80mm
- Paper Roll Holder: 120mm
- Resolution: 8 dots/mm (203dpi)
- Bar Code Support: JAN8/13, CODE39, ITF, CODABAR, CODE128, UPC-A/E
- 2D Bar Code: QR, Maxicode, Micro PDF-417, PDF-417, DataMatrix
- Interface: Dual Serial (RS232C) & USB (V2.0 FULL SPEED)
- Cutter: Full and Partial Cut (Command Selectable)
- Operating Voltage: DC 24V
- External Dimensions: 127 x 137 x 79 (wxhxd) mm
Main Features
-
POS: Yes
-
DPI: 203 dpi
-
Connection: RS232, USB
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 9.84 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 3" |
| Application/Usage | Desktop |
| Features |
|
| Installation | Horizontal |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB Host | Yes |
| USB | Yes |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter | Yes |
| Cutting Method | Automatic |
| Cutter Type | Guillotine |
| Cut Type | Full/Partial Cut |
| Cutter Life | 2000000 Cuts |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 5.91 mil |
| Maximum Roll Diameter | 4.72" |
| Maximum Label Width | 3.27" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation | ESC/POS |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.4" |
| Width | 5" |
| Depth | 5.7" |
| Weight (Approximate) | 1.39 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported |
|
sk1-300-series-2019.pdf 37964094
sk1-300-series-2019.pdf MOD-SANEI-SK1-311