| Technical Information | |
|---|---|
| Device Supported | Bar Code Scanner |
| Localization |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Frequency |
|
| Output Voltage | 5 V DC |
| Maximum Output Current | 1 A |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | Socket Mobile CHS 7 & 8 Series Barcode Scanners |
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 90 Day |