SIIG JU-CSL211-S1 Cables
JU-CSL211-S1
| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | USB |
| Cable Length | 5.20 ft |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB 3.0 Type C - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x USB 3.0 Type C - Male |
| Device Supported |
|
| Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 0.12 lb |
| Shipping Height | 0.98" |
| Shipping Width | 4.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.36 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |