| Technical Information | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Output Voltage | 5 V DC |
| Maximum Output Power | 90 W |
| Maximum Output Current | 2.40 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.5" |
| Width | 12.6" |
| Depth | 7.1" |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |