Sierra Wireless 1103045 Modems
1103045
Select model
Key features:
- Ultra-low power consumption at less than 1W in idle mode.
- Dual-SIM functionality for automatic failover.
- Supports secure communications with up to 5 VPN tunnels.
- Fully automatic network operator switching by inserting SIM.
- Industrial-grade certifications, including MIL-STD-810G and IP64.
Specifications:
- Input/Output:
- 10/100/1000 Ethernet (RJ45)
- RS-232 serial port (DB-9)
- USB 2.0 Micro-B Connector
- Power:
- Input Voltage: 7 to 36 VDC
- Power Consumption: 900 mW (LTE Idle), 53 mW (Standby Mode)
- Temperature Range:
- Operating: -40°C to +70°C
- Storage: -40°C to +85°C
- Dimensions: 119 mm x 34 mm x 85 mm
- Weight: Approximately 0.3 kg
- Warranty: 3 years, with optional extension.
| Wireless Specifications | |
|---|---|
| Broadband Transmission Technology |
|
| Cellular Generation | 4G |
| Cellular Network Supported |
|
| Cellular Data Connectivity Technology |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| VPN Supported | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Rail-mountable |
| Height | 1.3" |
| Width | 4.7" |
| Depth | 3.3" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information | 1 year standard warranty with up to 5 years extended warranty with current AirLink Complete subscription. Unrestricted critical firmware updates. |
rv50.pdf MOD-SIERRA-AIRLINK-RV50-RV50X