Seiko QuickPrint 720 Label & Receipt Printer, Linerless, Ethernet+USB, 203 dpi, 7.87 ips, Auto Cutter
SLP720RT-E2F11-03
Select model
Key features:
- High-Quality Output: Delivers crisp labels and receipts with precision.
- Compact and Stylish Design: Ideal for space-constrained environments.
- Fast Printing Speed: Achieve a rapid output of 200mm/sec.
- Liner-Free & Lined Labels: Compatibility with various media types.
- Back Feed Feature: Minimizes paper usage for efficiency.
- Easy Software Support: Seamless integration with multiple platforms including Windows, Android, and iOS.
Specifications:
- Model: SLP720RT
- Method: Thermal line dot printing
- Resolution: 203 dpi
- Printing Speed: 200 mm/sec
- Media Width: 40mm & 58mm
- Paper Cut Type: Full cut, Partial cut
- Operating Temperature: 5 to 45 °C
- Dimensions: 90 x 200 x 141 mm
- Weight: 1,100 g
- Connectivity: USB, Ethernet, Wireless LAN
- Service Life: Up to 1,000,000 cuts with recommended thermal papers
Main Features
-
Equipment Format: Desktop
-
Rugged: Commercial
-
POS: Yes
-
Print Speed: 8 in/s
-
DPI: 203 dpi
-
Case color: Black
-
Connection: Ethernet, USB
-
Optional Upgrades: Cutter
-
Max Width: 2 mm
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 7.87 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 2.28" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Application/Usage | Desktop |
| Features | Compact |
| Character Size | 0.94" x 0.94" |
| Optional Connectivity | Wireless LAN |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB Host | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter | Yes |
| Cut Type | Full/Partial Cut |
| Cutter Life | 1000000 Cuts |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor | Out Of Paper Sensor |
| Maximum Roll Diameter | 4.02" |
| Maximum Label Width | 3.15" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation | ESC/POS |
| Software | |
|---|---|
| Software Included |
Windows®: Printer Driver, OPOS Driver, POS for .Net Driver/ SDK / Utility (Label editor etc.) |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 41°F (5°C) - 113°F (45°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 5.6" |
| Width | 3.5" |
| Depth | 7.9" |
| Weight (Approximate) | 2.43 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported |
|
slp720rt.pdf SLP720RT-E2F11-03
slp720rt.pdf MOD-SLP-720