Seiko SLP650 Label Printers
SLP650
Select model
Main Features
-
Equipment Format: Desktop
-
Case color: Grey
-
Connection: USB
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 3.94 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Maximum Print Width | 2.28" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Application/Usage |
|
| Features | Compact |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Maximum Label Width | 2.28" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation | EPL II |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Input Voltage | 12.6 V AC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 6.5" |
| Width | 7" |
| Depth | 9.3" |
| Weight (Approximate) | 2.55 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Cables Included | USB |
| Power Adapter Included | Yes |
| Platform Supported |
|
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |