Samsung SM-X910NZAEXAR Tablets
SM-X910NZAEXAR
Select model
Key features:
- Snapdragon® 8 Gen 2 Processor: Experience lightning-fast performance and impressive multitasking capabilities.
- 14.6" Dynamic AMOLED 2X Display: Enjoy a massive and vibrant visual experience for work and entertainment.
- Long-lasting Battery: Stay powered throughout your workday with a reliable 11,200mAh battery.
- Water and Dust Resistant: Built to withstand unexpected splashes and exposure with IP68 rating.
- Included S Pen: Harness your creativity with precise touch and write capabilities.
- AKG-Tuned Quad Speakers: Immerse yourself in high-fidelity Dolby Atmos sound.
Specifications:
- Color: Graphite
- Display: Dynamic AMOLED 2X 120Hz
- Processor: Qualcomm Snapdragon® 8 Gen 2
- GPU: Qualcomm Adreno 740 with Ray Tracing
- Camera:
- Front: 12MP + 12MP Ultra Wide
- Rear: 13MP + 8MP Ultra Wide
- Memory Options:
- 12GB RAM + 256GB Storage
- 12GB RAM + 512GB Storage
- 16GB RAM + 1TB Storage
- Operating System: Android™ 13
- Battery: 11,200mAh
- Dimensions: 12.85" x 8.21" x 0.21"
- Weight: 1.62 lb.
- Ports: USB Type-C 3.2 Gen 1
- Durability: IP68 rating
- Security: Knox 3.8, Face Recognition, On-Screen Fingerprint (FOD)
- Speakers: AKG Tuned Quad Speakers with Dolby Atmos Support
- Additional: S Pen Included, Samsung DeX for Tablet, Wireless DeX
Main Features
-
Operation System: Android
-
Connection: Bluetooth
| Technical Information | |
|---|---|
| Release Year | 2023 |
| Processor | |
|---|---|
| Combined Processor Core | Octa-core |
| Processor Type | Cortex X3 |
| Processor Speed | 3.36 GHz |
| Processor Core | Single-core (1 Core) |
| 2nd Processor Type | Cortex A715 |
| 2nd Processor Speed | 2.80 GHz |
| 2nd Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| 3rd Processor Type | Cortex A710 |
| 3rd Processor Speed | 2.80 GHz |
| 3rd Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Chipset Model | SM8550-AB |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 12 GB |
| Memory Technology | LPDDR5X |
| Memory Card Supported |
|
| Memory Card Supported Capacity | 1 TB |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 512 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 14.6" |
| Display Screen Type | Dynamic AMOLED |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Resolution | 1848 x 2960 |
| Graphics Controller Model | Adreno 740 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Cellular Phone Capability | No |
| GPS | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Yes |
| Near Field Communication | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB Type-C 3.2 Gen 1 |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Sensor Type |
|
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Second Front Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Second Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Finger Print Reader | Yes |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Operating System | Android 13 |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Capacity | 11200 mAh |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Graphite |
| Form Factor | Slate |
| Trunk SAR Value Maximum | 0.81 W/kg |
| Height | 8.2" |
| Width | 12.9" |
| Depth | 0.2" |
| Weight (Approximate) | 1.62 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Features |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
galaxy-tab-s9-ultra.pdf SM-X910NZAEXAR
galaxy-tab-s9-ultra.pdf MOD-SAMSUNG-GALAXY-TAB-S9-ULTRA