Samsung SM-P613NZIEXAR Tablets
SM-P613NZIEXAR
Select model
Main Features
-
Operation System: Android
-
GPS: Yes
-
Connection: Bluetooth
| Processor | |
|---|---|
| Combined Processor Core | Octa-core |
| Processor Type | Kryo 465 Gold |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| 2nd Processor Type | Kryo 465 Silver |
| 2nd Processor Speed | 1.80 GHz |
| 2nd Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Chipset Model | SM7125 Snapdragon 720G |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Card Supported |
|
| Memory Card Supported Capacity | 1 TB |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 10.4" |
| Display Screen Type | TFT LCD |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| Screen Mode | WUXGA+ |
| Screen Resolution | 2000 x 1200 |
| Pixel Density (ppi) | 224 |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Controller Model | Adreno 618 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Network Band | Quad Band |
| Cellular Phone Capability | No |
| GPS | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5 |
| Bluetooth Profile Supported |
|
| Near Field Communication | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB Type C |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Sensor Type |
|
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Front Camera Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Rear Camera Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Operating System | Android 12 |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Capacity | 7040 mAh |
| Maximum Battery Run Time | 15 Hours |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Red |
| Product Color | Chiffon Rose |
| Form Factor | Slate |
| Trunk SAR Value Maximum | 1.01 W/kg |
| Height | 9.6" |
| Width | 6.1" |
| Depth | 0.3" |
| Weight (Approximate) | 1.03 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Features |
|
| Energy Star | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |