| Technical Information | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Number of USB 3.0 Ports | 7 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Form Factor | External |
| Height | 0.6" |
| Width | 1.3" |
| Length | 13.8 ft |
| Weight (Approximate) | 2.33 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | Vietnam |