| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | Hardwired |
| Receptacle Type | Hardwired |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 15 kVA |
| Input Voltage |
|
| Output Voltage |
|
| Input Frequency | 60 Hz |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Management | |
|---|---|
| Alarm |
|
| Bypass Switch | Automatic |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Modular Slots | 2 x Communications Slot |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 8 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 24 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Sound Emission (A-Weighted) | 50 dB(A) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |