| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA L5-30P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 16 x NEMA 5-15R |
| Protection Type |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Rating (VA) | 2880 VA |
| Management | |
|---|---|
| Management |
Remote Management Protocol:
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Height | 70" |
| Width | 1.9" |
| Depth | 3.8" |
| Weight (Approximate) | 19 lb |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |