| Technical Information | |
|---|---|
| PDU Type | Switched |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-20P |
| Plug/Connector Detail | 1 x NEMA L5-20P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 24 x NEMA 5-15R |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Rating (Watt) | 1920 W |
| Management | |
|---|---|
| Management |
Remote Management Protocol:
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mounting Orientation | Vertical |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Height | 70" |
| Width | 1.9" |
| Depth | 2" |