| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA L21-30P |
| Plug/Connector Detail | 1 x NEMA L21-30P |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Protection Type |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Input Voltage Range | 120 V AC - 208 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Power Rating (Watt) | 8650 W |
| Input Current | 24 A |
| Circuit Breaker | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 3.4" |
| Width | 19" |
| Depth | 14.5" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards | TAA |