| Technical Information | |
|---|---|
| Plug Type | Hardwired |
| Receptacle Type | Hardwired |
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Number of Expansion Slots | 2 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 66.1" |
| Width | 20" |
| Depth | 34.1" |
| Weight (Approximate) | 1159.60 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
Input Voltage:
Output Voltage:
Input Connector(s):
Output Connector(s):
Frequency Required:
Enclosure Color:
Battery Capacity:
Interfaces:
Expansion Slots Total (Free):
Compliant Standards:
Sound Emission:
|
| Compatibility |
Powerware 9355 20 kVA UPS |
| Country of Origin | United States |