| Technical Information | |
|---|---|
| PDU Type | Basic |
| Phase | Single Phase |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-30P |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Receptacle Detail | 5 x NEMA 5-20R |
| Protection Type | Circuit Breaker |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Voltage Range | 110 V AC - 125 V AC |
| Power Rating (Watt) | 2880 W |
| Input Current | 24 A |
| Management | |
|---|---|
| Remote Outlet Switching | No |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Form Factor | Hot-swappable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 2.1" |
| Width | 3.8" |
| Depth | 17.3" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Data Center |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |