| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-20P |
| Plug/Connector Detail | 2 x NEMA 5-20P |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Receptacle Detail | 6 x NEMA 5-20R |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 125 V AC |
| Power Rating (Watt) | 1920 W |
| Input Current | 16 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Cord Length | 8 ft |
| Height | 2.1" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 3.8" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Eaton UPS's:
|
| Certifications & Standards | UL 1778 |