| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA L21-20P |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Power Rating (VA) | 5800 VA |
| Management | |
|---|---|
| Management |
Protocols:
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mounting Orientation | Vertical |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Height | 60" |
| Width | 2.2" |
| Depth | 2.6" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
UPS System |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |