| Technical Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Hot Swappable | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 5.1" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 26.6" |
| Weight (Approximate) | 132.10 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information | Output Voltage: 240 V |
| Compatibility | Eaton 9PX6KSP UPS |
| Country of Origin | Philippines |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |