| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 6 x IEC 60320 C13 |
| Protection Type | Surge |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 750 VA |
| Load Capacity (Watt) | 525 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Management | |
|---|---|
| Battery Management | ABM Technology |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Maintenance-free, Sealed |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Hot Swappable | No |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 95°F (35°C) |
| Sound Emission | 55 dB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 8.2" |
| Width | 5.9" |
| Depth | 13.4" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 23.15 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Software Included | Eaton Intelligent Power Software |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |