| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 5 x NEMA 5-15R |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 550 VA |
| Load Capacity (Watt) | 420 W |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Maintenance-free, Sealed |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 8 Minute |
| Hot Swappable | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.7" |
| Width | 17.2" |
| Depth | 14.3" |
| Rack Height | 1U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Weight (Approximate) | 19.70 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Software Included | Intelligent Power Software Suite |
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | Philippines |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |