Black cash drawer 425 x 450 x 100 mm, RJ11 connection (ticket printer)
CR3110L01
Select model
The Posiflex CR3110 Series Cash Drawer is engineered with a screw-less, tamper-resistant design, ensuring both style and security for your retail environment. Its innovative build not only minimizes vibrations, making it gentler on surrounding devices, but also features adjustable bill and coin compartments for optimal organization. With an impressive Mean Time Between Failures (MTBF) of 1 million, the CR3110 promises unwavering reliability in high-traffic settings. A three-level locking system enhances security, while USB and printer-driven support make it versatile for various POS systems.
Key Features
- Screw-less innovative design
- Adjustable bill/coin compartments
- MTBF: 1 million open-close cycles
- Wobble-free drawer movement
- Three-level lock for maximum security
- Open-drawer indicator output
- USB & printer driven support
Specifications
- Model Name: CR3110 Series
- Dimensions: 15.7" (W) x 16.3" (D) x 3.5" (H)
- Weight: 6.7 Kgs (15 lbs)
- Bill Compartment: 5 compartments
- Coin Compartment: 6 adjustable compartments
- Check Slot: Yes, for non-cash and large bills
- Exterior Finish: Scratch-resistant black polyester paint
- Power Input: 12 VAC @ 1 A
- Drawer Open Switch: Yes
- UPOS Compliance: UPOS 1.7 & 1.8 certified
| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Bill Compartments | 5 |
| Number of Coin Compartments | 6 |
| Lock Type | Standard |
| Number of Key Lock Positions | 3 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Printer Driven | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
| Height | 3.5" |
| Width | 15.7" |
| Depth | 16.3" |
| Weight (Approximate) | 14.77 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
WEPOS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
cr3110-series.pdf CR3110L01
cr3110-series.pdf MOD-POSIFLEX-CR3110-SERIES