Key Features
- **Ultra HD 4K camera** with a 120-degree field of view
- **Multi-microphone array** for clear audio
- **Poly Acoustic Clarity technology** provides echo cancellation
- **Noise BlockAI** and **Acoustic Fence** keep distractions at bay
- **Compatible** with any video app on PC or Mac
Specifications
- Camera:
- Ultra HD (4K 16:9, 2160p), Full HD (1080p), HD (720p)
- True color and low light compensation
- Automatic speaker framing and presenter tracking
- Electronic zoom up to 5x*
- Audio:
- Microphones: 3-element beamforming array
- Frequency response: 50 Hz to 14 kHz
- Speaker:
- Frequency response: 100 Hz to 20 kHz
- Output: 84 dBSPL @ 1000 Hz @ 1 meter
- Interfaces:
- 1x USB 3.0 Type-C, 2x USB 2.0 Type-A
- Power: 12V/3A external DC power supply
- Weight: 1 lb 13 oz (822 g) with monitor clamp
| Technical Information | |
|---|---|
| Features |
|
| Room Size | Small |
| Camera | |
|---|---|
| Field Of View (FOV) Angle | 120° |
| Video | |
|---|---|
| Graphics Modes (Live) | 4K UHD |
| Maximum Video Resolution (Live) | 3840 x 2160 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Form Factor | Internal |
| Microphone Form Factor | Internal |
| Wireless Specifications | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Adapter |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Tripod Mount |
| Height | 3.2" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 3.4" |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Unified Communications Platform |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
poly-studio-r30-2022.pdf 842D2AA#ABA
poly-studio-r30-2022.pdf MOD-POLY-STUDIO-R30