| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 34" |
| Viewable Screen Size | 34" |
| Screen Mode | WQHD |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Response Time | 5 ms |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Pixel Pitch | 0.23000 mm x 0.23000 mm |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | LED |
| HDCP Supported | Yes |
| Features |
|
| Stand Adjustments |
|
| Curved Screen | Yes |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 3440 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Native Contrast Ratio | 4,000:1 |
| Brightness | 300 Nit |
| Audio | |
|---|---|
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Downstream Ports | 3 |
| Total Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Built-in Devices |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 58 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height | 0.6" |
| Width | 1.2" |
| Depth | 0.2" |
| Height with Stand | 0.95" |
| Width with Stand | 1.25" |
| Depth with Stand | 0.58" |
| Weight (Approximate) | 14.60 lb |
| Weight with Stand (Approximate) | 18.10 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |