| Technical Information | |
|---|---|
| Bezel Width | 0.70" |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Viewable Screen Size | 65" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Pixel Pitch | 14.6 mil |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Video | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Brightness | 500 Nit |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Serial | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 33.1" |
| Width | 57.7" |
| Depth | 3.4" |
| Weight (Approximate) | 86 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |