| Technical Information | |
|---|---|
| Screen Size Class | 22" |
| Viewable Screen Size | 21.5" |
| Screen Mode | Full HD |
| Response Time | 14 ms Typical |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Features |
|
| Stand Adjustments | Tilt |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 212 Nit |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Number of Simultaneous Touchpoints | 10 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height | 13.8" |
| Width | 20.4" |
| Depth | 8.6" |
| Height with Stand | 12.30" |
| Width with Stand | 20.40" |
| Depth with Stand | 1.80" |
| Weight (Approximate) | 11 lb |
| Weight with Stand (Approximate) | 17.20 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |